LED'den gelen mavi ışık, insanların ve hayvanların sağlığını ve duyularını riske atıyor, bir çalışma bulgusu

led'den-gelen-mavi-isik,-insanlarin-ve-hayvanlarin-sagligini-ve-duyularini-riske-atiyor,-bir-calisma-bulgusu

Uykusuzluk ve böceklerin değişen ışık tepkileri

Exeter Üniversitesi’nden akademisyenler – Alejandro Sánchez’den oluşuyor de Miguel, Jonathan Bennie, Emma Rosenfeld, Simon Dzurjak ve Kevin J. Gaston – yakın zamanda

LED

üzerindeki etkilerini yayınladılar. ve yapay aydınlatma tasarımları

, iyi uyumaya katkıda bulunan melatonin bastırma, görünürlük, gökyüzündeki yıldızlar, güvelerin ve diğer böceklerin ışığa karşı değişen tepkileri ve gececi oldukları bilinen yarasaların davranışları. Akademisyenler, çalışmaları için Avrupa’nın LED ve yapay aydınlatma kullanımını ve Avrupa’nın eski gaz ve floresan aydınlatmadan sistemlere hızlı geçişini araştırdı.


Görüntü Craig Mayhew ve Robert Simmon, NASA GSFC.

Mavi ışık emisyonlarından kaynaklanan etkiler

Akademisyenler, yapay aydınlatmanın mavi ışık dalga boyları yaydığını ve bunların oluştuğunu belirtiyor. biyolojik ve çevresel risklerin bir parçasıdır. Geceleri yapay aydınlatmada bulunan mavi ışık dalga boyları, insanların uyumasına yardımcı olan bir hormon olan melatonin üretimini engeller. Akademisyenler, bu çevresel risklerde büyük artışlar yaşayan ülkelerin Romanya, İspanya ve İngiltere olduğunu yazıyor. Mavi ışık emisyonu ayrıca insanların gökyüzündeki yıldızları artık tam olarak görememelerine de katkıda bulunur, bu da onların doğa algısını etkileyen bir faktördür.

Akademisyenler ayrıca fototaksik tepkiyi veya organizmaların ışığa, güvelerin ve diğer böceklerin yapay gece ışığına tepki verme kabiliyetini de araştırıyorlar ve mavi ışık emisyonu onların duyularını ve ışığa tepkilerini de değiştirir. Yarasaların yiyecek arama davranışı ve hareketi, yapay aydınlatma kullanımındaki artıştan dolayı giderek daha fazla değişiyor.


LED’den gelen mavi ışık, insanların ve hayvanların sağlığını ve duyularını riske atıyor, bir çalışma bulgusu

LED teknolojisinin bağlama özel faydaları

Akademisyenler LED teknolojisinin faydalarını yüklenen çalışma

, enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını azaltarak enerji verimliliğine odaklanan – birkaç isim – ama aynı zamanda okuyuculara bu faydalar ‘bağlama özeldir’, yani ödüllerini toplamak, diğer faktörlerin yanı sıra hangi teknolojinin, cihazın veya ekipmanın değiştirildiğine, ışık emisyonlarının yoğunluğuna ve günlük zamanlamaya bağlıdır.

Çalışmaları, LED’lerin kamu ve sokak aydınlatmasında kullanımının artmasının, insanların görmelerine yardımcı olmak için daha beyaz (veya daha parlak) ışık yaymak anlamına geldiğini buluyor. daha iyi. Bu kulağa faydalı gelse de, geceleri beyaz ışık insanların ve hayvanların sağlığını ve duyularını etkiler. Akademisyenler bu etkilerin araştırdıkları örneklerden çok daha kapsamlı olacağını söylüyorlar,

‘birçok biyolojik fenomenin spektral olarak mavi emisyonlara bağlı olduğu ve çoğunlukla özellikle hassas olduğu göz önüne alındığında,’ Onlar yazar.

blue light from LED risks health & senses of people & animals, a study finds
mavi ışık LED etkileri melatonin baskılanmasını, doğa duygusunun kaybolmasını, değişen tepkileri içerir. ışığa böcekler


araştırmacılar tarafından mavi ışık analizi | Science Advances

aracılığıyla resim)

proje bilgisi:

isim:

LED ve yapay aydınlatmadan kaynaklanan mavi ışık emisyonu

akademisyenler:

Alejandro Sánchez de Miguel, Jonathan Bennie, Emma Rosenfeld, Simon Dzurjak, Kevin J. Gaston

kurum: Exeter Üniversitesi

matthew burgos | designboom

eylül 17, 818

blue light from LED risks health & senses of people & animals, a study finds

Related posts

Leave a Comment