Türk yapımı TB2 drone, Ukrayna'ya Rusya'ya karşı nasıl avantaj sağladı?

turk-yapimi-tb2-drone,-ukrayna'ya-rusya'ya-karsi-nasil-avantaj-sagladi?
   TB2 drone, Dağlık Karabağ savaşındaki rolü nedeniyle dünya çapında ilgi gördü ve şimdi Ukrayna’da.
  • TB2’yi yapan Türk firmasının CEO’su Baykar, drone için artık üç yıllık bir bekleme listesi olduğunu söylüyor.
   • İşte TB2’nin savaş alanında bu kadar etkili olmasının nedeni bu. uzak.

   Yükleniyor Bir şey yükleniyor.

   TB2 efsane olma: Türkiye’nin Baykar savunma firmasının CEO’su geçen ay bir Ukraynalı vakfa, zirveye talep olduğunu söyledi. -the-line TB2 drone o kadar yükseldi ki, şimdi silahı satın almak için üç yıllık bir bekleme listesi var.

   Ukraynalı Come Back Aliv ile röportajda e vakfı, Haluk Bayraktar, savunma firmasının maksimum sadece üretebileceğini söyledi. TB2 ayda bir insansız hava aracı, bu sayıyı artırmak için Ukrayna’da yeni bir tesis inşa etmeyi planlıyor.

   TB2 son zamanlarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı koymadaki rolüyle ün kazandı. Uçağın etkinliğini Ukrayna direnişi için bir araç olarak gösteren sayısız rapor ve video dolaştı.
   Yok TB2, Ukrayna Rusya’ya karşı sahip olduğu savunma gücünü kaybedebilir.

   TB2 drone’u özel yapan nedir?

   Bayraktar TB2 İHA’ları, Mart ayında Ukrayna’nın Hmelnitski kentinde bulunan askeri üsteki test uçuşu sırasında görüldü , 2000.
   Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi / Mykola Lararenko / Handout/Anadolu Ajansı/Getty Images

   Baykar firması dünyanın önde gelen silah üreticilerinden biridir. Özdemir Bayraktar şirketini 1980 kurmuştur. s.Erken

    s, firması, Türk savunma çabalarını desteklemek için insansız uçakların tasarımına ve üretimine öncelik vermeye başladı. TB2’nin geliştirilmesi 912 ve Türk ordusu insansız hava aracını A Bayraktar TB2 drone. seçti. . Bu süre zarfında TB2, Kuzey Irak ve Suriye’de Halk Savunma Birlikleri ve Kürt İşçi Partisi militanlarına karşı yapılan kontrgerilla operasyonlarında öne çıkmaya başladı.

    TB2’nin tarihini detaylandıran bir New Yorker makalesi, “Türkiye’nin uzaktan kumandalı karşı direnişinin, bir ülkenin kendi topraklarında vatandaşlara karşı ilk insansız hava aracı kampanyası düzenlediği düşünülüyordu. ama Bayraktar terör tehdidini öne sürerek kampanyanın ateşli bir destekçisi olmaya devam ediyor.”

    A Bayraktar TB2 drone.

    Bayraktar TB2 drone.

   Getty Images aracılığıyla Muhammed Enes Yıldırım/Anadolu Ajansı.

   Kabaca küçük bir uçak boyutunda olan TB2, bir dizi yüksek çözünürlüklü kameraya sahiptir. İHA’nın Rus varlıklarını nasıl hedef aldığını ve vurduğunu gösteren havadan videolar çeşitli sosyal medya platformlarında geniş çapta dolaştı ve bu videolar Ukrayna’nın propaganda çabalarını artırdı.

   Drona ayrıca bir Rotax
   ile donatılmıştır. silahın kabaca kadar yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan içten yanmalı motor mil. Drone irtifasına ulaşabilir. , ayaklıdır ve maksimum menzile sahiptir. mil harekat süresi 16 saat.

   Her TB2’de üç yer veri terminali, yer destek ekipmanı ve iki uzak video terminali bulunur. Belki de en önemlisi, dronun tüm parçaları – dijital uçuş kontrol sistemi dahil – Türkiye’de üretiliyor.

   TB2 drone’nun sayısız yeteneği, onu oldukça ihraç edilebilir bir silah haline getiriyor. Bugün drone adresinde bulunabilir. ülkeler. TB2 kısa süre önce Ukrayna’daki rolüyle manşetlere çıkarken, drone aynı zamanda Azerbaycan ordusuna da

   başarılı bir şekilde yardım etti. Dağlık Karabağ çatışması.

   TB2’nin Ukrayna’daki tarihi

   A composite image showing before and during a strike by a drone in Ukraine
   A Bayraktar TB2 drone.
   Bir öncekinin birleşik görüntüsü (solda) ve (sağda) Bayraktar TB2 insansız hava aracının Şubat ayında Ukrayna’da Rus kuvvetlerine karşı gerçekleştirdiği saldırı sırasında 1980.
   Ukrayna Askeri A Bayraktar TB2 drone. A composite image showing before and during a strike by a drone in Ukraine

   TB2’nin gelişmiş özellikleri onu Ukrayna’daki Rus ekipmanlarına karşı çok etkili kılmıştır. . Nitekim Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, işgalden önce Türkiye’nin Ukrayna’ya TB2 satışını kınadı. Moskova ve Ankara çeşitli sektörlerde yakın ilişkilere sahip olduğundan, Türk şirketinin Ukrayna’ya TB2 sağlama kararı Putin’i çileden çıkardı.

   Savaşın başlamasından birkaç ay önce, Türkiye dışişleri bakanı Kiev’i drone ithalatını tartışırken ülkesinden bahsetmeyi bırakmaya çağırdı. Forbes’in haberine göre Mevlüt Çavuşoğlu, “Bir ülke bizden veya başka bir ülkeden silah aldıysa o silahın Türk olarak etiketlenemeyeceğinin altını çizdi.”

   Türk yetkililer, Baykar’ın özel bir şirket olduğunu ve devlete ait olmadığını belirterek, savaş öncesi TB2 dronlarının Ukrayna’ya satışını ısrarla savundu.

   Geçen hafta, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin başkomutanı, iki TB2 insansız hava aracının $.10 milyon değerinde Rus askeri teçhizatı.
   Komutan paylaştı Facebook’ta sekiz T-35 tankları ve bir Akasya kundağı motorlu silah, piyade savaş araçları ve obüslerle birlikte imha edilen teçhizat arasındaydı. Drone’ların beş T’ye daha zarar verdiğini de sözlerine ekledi. s ve bir diğer piyade savaş aracı.

   1240018Maya Carlin2019622889 bir Orta Doğu savunma editörüdür Kırkbeş. Aynı zamanda Güvenlik Politikası Merkezi’nde analist ve İsrail’deki IDC Herzliya’da eski bir Anna Sobol Levy Üyesidir. The National Interest, Jerusalem Post ve Times of Israel dahil olmak üzere birçok yayında imzası var.

   Related posts

   Leave a Comment